×
Open Menu
turkish english Arabic Spain French

Yüz Germe Ameliyatı Nedir?

Yüz germe (ritidektomi) ameliyatı yüzdeki yaşlanamaya bağlı sarkmaları, kırışıklıkları gererek ve asarak gidermeyi amaçlayan bir ameliyattır. Yaşlı bir yüzde alın çizgileri belirginleşmiş, kaşlar düşmüş, göz altlarında torbalanmalar ve çizgiler oluşmuş, ağız ve burun bölgesinde derin çizgiler oluşmuş, yanaklar sarkmış, çene hattı kaybolmuş, boyun yağlanmış ve deri perdeleri oluşmuş bir görüntü olur. Yüz germe ameliyatı ile birlikte bu yaşlanma belirtilerine müdahale etmek için yağ enjeksiyonu, göz kapağı düzeltilmesi, fazla yağ dokusunun alınması, dolgu botoks gibi tamamlayıcı işlemlerin kombine edilmesi de mümkündür.

Yüz germe (ritidektomi) ameliyatında yüz ve boyun derisi sarkık ancak cilt elastikiyetini kaybetmemiş kişilerde daha kaliteli sonuçlar alınır. Kişinin ihtiyacına göre tam ya da limitli germe ameliyatı ile birlikte burun, göz kapakları estetiği, alın germe, kaş kaldırma ameliyatları da yapılabilir.

Yüz germe ameliyatı öncesinde sigarayı 2 hafta bırakmanız ve aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanmamanız gerekmektedir.

Yüz germe (ritidektomi) genel anestezi altında uygulanır ve ameliyat sonrası hasta 1 gece hastanede kalır. Ameliyat sonrası iyileşmeyi desteklemek için yaklaşık 2 hafta yüz germe bandajı kullanılmalıdır. Yüz germe (ritidektomi) ameliyatı izsiz bir ameliyat değildir ancak bu izler saklandığı için dışarıdan belirgin olarak görülmezler.

Yüz germe (ritidektomi) ameliyatı sonrası genel bir şişlik ve morarma,  uyuşukluk ve gerginlik hissi olabilir. Ameliyat sırasında yüz sinirleri anesteziden etkileneceği için yüzde hafif asimetriler yaşanabilir ancak bu durum 3-5 günde geçecektir. Ameliyat sonrası hastalar 1. hafta sonunda işlerine dönebilir ve makyaj yapabilirler. 2 ay boyunca ağır egzersizlerden uzak durmak gerekir.

ONLINE MUAYENE

Sağlığınızı İhmal Etmeyin, Op. Dr. Hasan Hüseyin Arslan ve ekibi Online olarak Bir Telefon Kadar Yakınınızdayız.

Deneyimli ve Uzman Hekimleriyle Görüntülü Online Görüşün…

İLETİŞİME GEÇİN

Gönder

KLİNİĞİMİZ

Meşrutiyet Mah. Rumeli Cad. No: 22 Kat.1 Nişantaşı - Şişli / İstanbul