×
Open Menu
turkish english Arabic Spain French

Timpanoplasti Ameliyatı

Timpanoplasti ameliyatı nedir?
Timpanoplasti ameliyatı orta kulakta içindeki iltihabın temizlenmesi, orta kulaktaki işitme sisteminin onarılması ve kulak zarındaki yırtığın kapatılması işlemidir.

Timpanoplasti ameliyatı hangi durumlarda yapılır?
Ameliyat genel anestezi ya da lokal anestezi ile yapılabilir. Yaklaşık 1-3 saat arası sürer. Kulak zarında delik olması ve tekrarlayan kulak akıntılarının olması durumunda  enfeksiyona bağlı ciddi komplikasyonların önüne geçmek ve işitmeyi düzelterek hayat kalitesini artırmak adına timpanoplasti ameliyatı yapılır. Hem zardaki yırtık düzeltilir hem de orta kulakta sesi ileten kemikçikler tekrar düzenlenerek işitme kaybı tedavi edilir.

Ameliyat sonrası tıbbi bakım nasıldır?
Ameliyattan sonra ilk gün kulak pansumanı yapılarak hastaneden taburcu olunur. Genellikle ameliyattan sonra 10-14. Günlerde kulak kanalındaki özel süngerler erimiş olur. Bu dönemde kulağı sudan korumalı ve buna 3 ay kadar dikkat edilmelidir. İşitmedeki düzelme genelde 3 ay civarında olmaktadır. Ameliyat başarı oranı cerrahın tecrübesi ve ameliyat öncesi hastalığın yaygınlığına da bağlı olarak ciddi oranda yüksektir.

ONLINE MUAYENE

Sağlığınızı İhmal Etmeyin, Op. Dr. Hasan Hüseyin Arslan ve ekibi Online olarak Bir Telefon Kadar Yakınınızdayız.

Deneyimli ve Uzman Hekimleriyle Görüntülü Online Görüşün…

İLETİŞİME GEÇİN

Gönder

KLİNİĞİMİZ

Meşrutiyet Mah. Rumeli Cad. No: 22 Kat.1 Nişantaşı - Şişli / İstanbul