×
Open Menu
turkish english Arabic Spain French

Alt üst Göz Kapağı Ameliyatı (Blefaroplasti)

Gözlerin estetik görünümü yaşlanma, genetik faktörler ve çevresel faktörlerden etkilenebilir. Vücuttaki en ince deri göz kapağı cildinde olup yaşın ilerlemesi ve yer çekiminin etkisiyle bu ciltte sarkmalar oluşur. Göz kapağı cildi ve kaslarındaki sarkma, gevşeme, ciltte bollaşma, renk değişikliği kırışıklıklara ve yorgun ve yaşlanmış görüntüsü verir. Düzensiz uyku, aşırı sigara, alkol, güneş ışınlarına maruz kalma, stres göz kapaklarındaki bu yaşlanma sürecini hızlandırmaktadır. 

Göz kapağı estetiği ameliyatı, diğer adıyla blefaroplasti göz kapaklarında meydana gelen bu değişikliklerin düzeltilmesini sağlayan ve daha sağlıklı, canlı ve genç bir görünüm oluşmasını sağlayan ameliyatlardır. 

Blefaroplasti estetik kaygıların yanında, özellikle üst göz kapağındaki sarkmalara bağlı ortaya çıkan görme kaybının düzeltilmesi ya da alt göz kapağı sarkmalarına bağlı göz kuruluğu, göz enfeksiyonları gibi patolojilerin düzeltilmesi amacıyla da yapılır. Estetik yada fonksiyonel ihtiyaca göre blefaroplasti ameliyatı sadece üst göz kapağına, sadece alt göz kapağına yada ikisine birlikte yapılabilir. Diğer estetik yüz cerrahileri ile kombine edilebilir.

Ameliyat öncesi hazırlık
Öncelikle hastalarımın ayrıntılı bir sağlık özgeçmişini araştırıyorum. Bu ameliyat için sağlık durumunun yeterli olup olmadığı, tansiyon, şeker hastalığı, kanama bozukluğu, yara iyileşmesi problemleri, görme problemleri olup olmadığını araştırıyorum. Ameliyat öncesi aspirin benzeri ilaçlar, ibuprofen grubu ilaçlar, E vitamini ve kanamayı artırıcı bitkisel ilaçların alınmasının kesilmesi gerekir. Gene sağlıklı bir doku iyileşmesi için ameliyat öncesi ve sonrası 2 haftalık dönemde sigara ve alkol kullanılmamalıdır. Ameliyat gecesi bir şey yenmemeli ameliyat esnasında aç olmak gerekir.

Göz kapağı estetiği nasıl yapılır ?
Göz kapağı estetiği ameliyatı ile göz kapaklarından fazlalık deri ve yağ torbalarının çıkarılması, sarkmış dokuların doğru pozisyonlarda sabitlenmesi, gözyaşı keselerinin küçültülmesi işlemleri yapılır.

Lokal ya da genel anestezi ile yapılabilir. Ağrısız bir işlemdir. Üst göz kapağı estetiğinde fazla deri ve kas dokusu çıkarılır. Göz kapağı katlanma hattından yapılan kesi ile ameliyat izinin görünmemesi sağlanır. Bu işlem yaklaşık 30 dakika sürer. 

Alt göz kapağında kirpiklerin 1,5 mm altından oluşturulan yapılan kesi ile cilt altına girilir. Fazla cilt , kas ve yağ dokusu çıkarılır. Bazen yağ torbaları çıkarılmadan yanağa doğru dağıtılır. Daha sonra kesi kirpiklerin hemen altından dikilerek ameliyat izi burada saklanır. Ortalama bir saat süren bir işlemdir.

Göz kapağı estetiği sonrası iyileşme süreci nasıldır?
Çoğunlukla 2 hafta içinde iyileşme süreci tamamlanır. Göz kapaklarının nihayi görüntüsünün ortaya çıkması yaklaşık ikinci ay civarında olmaktadır. Şişlik ve morluklar ilk hafta sonunda kaybolur. İyileşme aşamasında yağlandırıcı merhemler,  soğuk kompresler uygulanabilir. Hafif görülebilen ağrı ve enfeksiyon riskine karşı basit bir ağrı kesici ve 5 günlük bir antibiyotik tedavisini hastalarıma mutlaka öneriyorum. İyileşme tamamlanana kadar cildi güneşten korumalı, güneş gözlükleri kullanılmasını tavsiye ediyorum.

Göz kapağı ameliyatının riskleri nelerdir?
Risk oranı çok düşük olan göz kağağı estetiği ameliyatlarında nadir görülen rsikler arasında kanama, bulanık görme, enfeksiyon ve uyku esnasında gözde açıklık sayılabilir. 

Göz Kapağı Estetiği için Yaş sınırı var mıdır?
Belirli bir yaş sınırı yoktur. Tamamen ihtiyaca göre ameliyat belirlenir. Erken yaşlarda göz çevresi sorunlrı cerrahi dışı yöntemlerle çözülebilirken, yaş ilerledikçe oluşan problemlerin çözümü için göz kapağı ameliyatları tek çözüm olmaktadır.

ONLINE MUAYENE

Sağlığınızı İhmal Etmeyin, Op. Dr. Hasan Hüseyin Arslan ve ekibi Online olarak Bir Telefon Kadar Yakınınızdayız.

Deneyimli ve Uzman Hekimleriyle Görüntülü Online Görüşün…

İLETİŞİME GEÇİN

Gönder

KLİNİĞİMİZ

Meşrutiyet Mah. Rumeli Cad. No: 22 Kat.1 Nişantaşı - Şişli / İstanbul