×
Open Menu
turkish english Arabic Spain French

Septoplasti Ameliyatı

Septoplasti (Burun Eğriliği) Ameliyatı
Septoplasti, iki burun boşluğunu birbirinden ayıran ve burun septumu olarak adlandırılan burun orta duvarındaki eğriliklerin düzeltilmesi ameliyatına denir. Bu ameliyatla septum eğrilikleri nedeni ile olan burun tıkanıklıkları tedavi edilmiş olur. Tamamen burun içinden yapılıp dışarıdan belli olmamaktadır. İşlem genel anestezi ya da lokal anestezi ile yapılır ve ortalama 45 dakika sürer. Ameliyatın sonunda septumu yerinde tutmak burun tamponlar yerleştirilir. 

Septoplasti ameliyatından hemen sonra neler olur?
Hastalar genelde aynı gün taburcu edilir. Ciddi bir ağrı beklenmezken burun dışında morluk şişlik olmaz. Genelde 5 günlük antibiyotik tedavisi enfeksiyon riskine karşı önerilir. Ameliyattan sonra 2-4. günlerde burun içindeki tamponlar çıkarılır. Tampon çıkarıldıktan sonra yaklaşık iki hafta tuzlu su ile burun yıkaması yapılarak burun içindeki mukus ve kanın temizlenmesi gerekir. Hastalar üçüncü gün normal hayatına ve işine dönebilir. 

Septoplasti ameliyatı için yaş sınırı var mıdır?
Genel kabul gören görüşe göre büyümenin tamamlandığı 18 yaşına kadar septoplasti ameliyatının ertelenmesi gerektiği söylense de burun içinde ciddi eğriliği olan ve bu nedenle ciddi nefes darlığı yaşayan hastalarda daha erken yaşlarda da bu ameliyat yapılabilmektedir. Çünkü ileri derecede nefes burun tıkanıklığı olan ve bu nedenle sürekli ağız solunumu yapan horlayan hastalarda büyüme gelişme geriliği, yüz gelişiminde anormallikler, diş problemleri gib sorunlar görülebilmektedir.

ONLINE MUAYENE

Sağlığınızı İhmal Etmeyin, Op. Dr. Hasan Hüseyin Arslan ve ekibi Online olarak Bir Telefon Kadar Yakınınızdayız.

Deneyimli ve Uzman Hekimleriyle Görüntülü Online Görüşün…

İLETİŞİME GEÇİN

Gönder

KLİNİĞİMİZ

Meşrutiyet Mah. Rumeli Cad. No: 22 Kat.1 Nişantaşı - Şişli / İstanbul