×
Open Menu
turkish english Arabic Spain French

Endoskopik Alın Germe & Kaş Kaldırma Ameliyatı

Endoskopik Alın Germe & Kaş Kaldırma

Endoskopik alın germe  ve kaş Kaldırma Ameliyatı nedir?
Yaş ilerledikçe yer çekimin etkisi ve cildin elastikiyetinin azalması sonucu alında derinleşen çizgiler, göz kapaklarının sarkması ve kaşların da aşağı doğru inmesi gibi değişiklikler görülmektedir. Bunlar yaşlanma belirtisi olarak istenmeyen yüz görünümlerine neden olmaktadır. Bazı hastalarda da yapısal olarak kaşlar olması gereken yerden daha aşağıda yerleşmiş olup bireyin olduğundan daha yaşlı, yorgun, sinirli, huzursuz, mutsuz gibi algılanmasına yol açabilmektedir. 

Endoskopik alın germe ve kaş kaldırma ameliyatı işlemi, alında oluşmuş çizgilenmeyi gidermek, düşen kaşları kaldırmak, göz çevresini genişletmek, sinirli bakışları hafifletmek için özel aletlerle yapılan bir ameliyattır. 30 yaşının üstünde gerekli olan herkese yapılır. Kaşların çok aşağıda olması göz kapaklarının gözlerin görüş açısını bozabileceğinden dolayı, sadece estetik amaçlı değil fonksiyonel amaçlı olarak da yapılan bir ameliyattır. 

Endoskopik alın germe kaş kaldırma ameliyatı gelişen teknoloji ile birlikte eskiye nazaran çok daha konforludur ve sonuçları çok daha başarılıdır. 

Endoskopik Alınma Germe Kaş Kaldırma Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?
Alın bölgesinde kırışıklık problemi olan ya da yapısal olarak kaşları olması gereken yerden daha aşağıda yerleşmiş olan 18 yaşını doldurmuş sağlıklı her bireye uygulanabilir. Ancak alın bölgesi çok geniş olan, saç çizgisi çok geride olan ve alın bölgesi öne doğru aşırı çıkık olan hastalar için uygun bir yöntem değildir. 

Endoskopik kaş kaldırma ve alın germe nasıl yapılır?
Bu ameliyattın en güzel tarafı görünen hiçbir kesi ve yara izinin olmamasıdır. Çoğunlukla genel anestezi tercih edilir. İşlem tamamen saçlı deri içinden yapılmaktadır. Saç çizgisinin 1 cm gerisinden üç adet dik küçük kesiler yapılır. Özel aletler ve görüntü için endoskoplar ile deri altına girilir. Buradan devam edilerek tüm alın ve kaşlar alttaki kemik yapıdan tamamen kaldırılır. Bu esnada kırışıklığı neden olan kaslara müdahale edilerek kırışıklıklar giderilir. Daha sonra alın derisi ve kaşlar yukarı doğru ideal yerine ya da hastanın istediği yere kaldırılarak sabitlenir. Ayrıca istenirse bu esnada kaşlara yeni şekilde verilebilir. Klasik yöntemle de yapılabilen bu ameliyatta endoskopik yapılmasının bazı avantajları vardır. En önemli avantajı hiçbir yara izinin olmamasıdır. İyileşme çok daha hızlı olur hasta aynı gün taburcu olabilir. Uyuşukluk, his kaybı, saç kaybı bu teknikte olmaz. 

Endoskopik Alın Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Dönemi
Endoskopik alın germe kaş kaldırma ameliyatı sonrası iyileşme döneminde 4 gün boyunca cildin deriye daha iyi tutunması, deri altında kanama, hematom ve aşırı şişlik olmaması için bandaj uygulaması yapılmaktadır. Buna rağmen  ilk gün göz çevresinde, morluk, şişlik ve kızarıklık olabilir. Bu durumlar 5-7 gün içinde kendiliğinden düzelmektedir.  

Enfeksiyon riski için 5 gün antibiyotik kullanılmasını hastalarıma öneriyorum. Ameliyat sonrası çok ağrı beklemiyorum bu nedenle hastalarıma sadece gerektiğinde ağrı kesici alabileceklerini söylüyorum. 2-3 gün istirahat edilmesi bol su içilmesi sigara, alkol ve aşırı tuz tüketiminden kaçınılması yara iyileşmesine olumlu katkılar sağlayacaktır. 

Endoskopik Alın Germe ve Kaş Kaldırma Ameliyatı ile Yapılabilen Eş Zamanlı İşlemler
Endoskopik alın germe kaş kaldırma ameliyatı ile birlikte eş zamanlı olarak yapılacak bazı işlemler sonucun daha güzel ve etkili olmasını sağlayacaktır. Ayrıca başka ameliyatlara kombine edilerek de yapılmaktadır. Bunlar arasında göz kapağı ameliyatları, foxeyes gibi diğer kaş estetiği işlemleri, endoskopik orta yüz germe yada klasik yüz germe ameliyatları ile birlikte yapılarak daha etkili sonuçlar almak mümkündür.

ONLINE MUAYENE

Sağlığınızı İhmal Etmeyin, Op. Dr. Hasan Hüseyin Arslan ve ekibi Online olarak Bir Telefon Kadar Yakınınızdayız.

Deneyimli ve Uzman Hekimleriyle Görüntülü Online Görüşün…

İLETİŞİME GEÇİN

Gönder

KLİNİĞİMİZ

Meşrutiyet Mah. Rumeli Cad. No: 22 Kat.1 Nişantaşı - Şişli / İstanbul