×
Open Menu
turkish english Arabic Spain French

Kulak Zarı Yırtığı Ameliyatı

Kulak Zarı Deliği Ameliyatı (Miringoplasti)
Kulak zarı, dış kulak kanalının derininde bulunan ve dış kulak ile orta kulağı birbirinden ayıran bir yapıdır. Görevi dış ortamdan gelen sesi orta kulağa ve iç kulağa ileterek işitmemizi sağlar. Ayrıca orta kulağı dış kualtan gelebilecek tehlikelere karşı korur. 
Kulak zarında oluşan delikler ve a yırtıklar başta işitme kaybına neden olmakla birlikte orta kulakta enfeksiyon, kulak çınlaması baş dönmesi gibi birçok önemli problemlere de neden olmaktadır. 

Orta kulak enfeksiyonları, kulak kanalında aniden ortaya çıkan basınç değişiklikleri, darbeler travmalar, tyanıklar, barotravma gibi durumlar kulak zarı yırtığına neden olabilmektedir. 

Kulak Zarı Deliği Ameliyatı
Ani ortaya çıkan kulak zarı delikleri genellikle birkaç hafta içinde kendiliğinden kapanabilir. Bu nedenle böyle bir delinme olduğunda kulağı sudan koruyarak birkaç hafta takip etmek iyi olur. Kendiliğinden kapanmayan kulak zarı deliklerinin ameliyat ile kapatılması gerekir.
Kulak zarı deliğinin kapatılması ameliyatına  “miringoplasti” adı verilir. Bu ameliyatta kulak zarı hastanın gene kendisinden alınan kas zarı, kıkırdak, kıkırdak kılıfı gibi doku parçaları ile kulak arındaki deliğe yama yapılır. Bu işlem kulak arkasından yapılan bir kesi ile yapılabileceği gibi kulak kanalından da girilerek yapılabilir. Yapılan yama bir ay içerinde delikle bütünleşerek deliğin kapanmasını sağlar. Ameliyat ortalama 45 dakika kadar sürer. Ameliyattan sonra aynı gün taburcu olabilirsiniz. İki gün sonra normal hayata dönebilirsiniz. Kulak kanalında yapılan yamaya destek olması için özel maddeler konur. Bunlarda iki hafta içinde eriyecektir. Yaklaşık bir ay sonra sağlıklı duymaya başlayabilirisiniz. Ameliyattan sonra 2 ay kadar kulağı sudan korumak gerekir. 

ONLINE MUAYENE

Sağlığınızı İhmal Etmeyin, Op. Dr. Hasan Hüseyin Arslan ve ekibi Online olarak Bir Telefon Kadar Yakınınızdayız.

Deneyimli ve Uzman Hekimleriyle Görüntülü Online Görüşün…

İLETİŞİME GEÇİN

Gönder

KLİNİĞİMİZ

Meşrutiyet Mah. Rumeli Cad. No: 22 Kat.1 Nişantaşı - Şişli / İstanbul