×
Open Menu
turkish english Arabic Spain French

Kulak Estetiği

Kepçe Kulak Ameliyatı – Otoplasti

Kepçe Kulak Nedir?
Kulakların dışarı doğru olması gerekenden daha fazla şekilde açılı olması nedeni ile karşıdan yada arkadan bakışta belirgin olarak görünmelerine kepçe kulak deformitesi denir. Her iki kulakta olabileceği gibi bazen tek kulakta da olabilir. 

Özellikle okul çağındaki çocuklarda arkadaşları tarafından alay konusu olması nedeni ile önemli psikososyal, duygusal veya davranışsal sorunlara neden olabilmektedir. İleri yaşlarda da özgüven yetersizliklerine neden olabilir.

Kepçe kulak deformitelerinin düzeltildiği ameliyatlara otoplasti (Kulak estetiği) ameliyatı denir. En sık uygulanan fasiyal plastik ameliyatlarından biridir. Lokal ya da genel anestezi ile yapılabilir. Yaklaşık bir saat süren ameliyattan sonra genelde aynı gün hastaneden taburcu edilebilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?
Otoplasti ameliyatı için en uygun dönem okul öncesi dönemdir. Kreş, okul gibi sosyal ortamlara giren çocuklar, kulaklarının görünümü nedeni ile acımasız tepkilere maruz kalabilirler. Arkadaş ortamlarında alay konusu olma, lakap takılma, dışlanma, özgüvende ve kişilik gelişiminde sorunlara yol açabilir. Çocukların çok hassas ve kırılgan oldukları bu dönemde bu davranışlar iletişim bozukluklarına, okul başarısızlığına ve özgüvende azalmaya neden olabilir. Sonraki yaşlarda saçları ile kulaklarını saklama ihtiyacı hissedebilir. Bu nedenle otoplasti ameliyatları için en doğru zamanın okul öncesi olduğu kabul edilmektedir. Otoplasti daha sonra ki her yaşta da yapılabilir.

Operasyon Öncesi Görüşme
Ameliyat öncesi görüşmede kulağınızdaki şikayetleriniz ve operasyon sonrası beklentiniz değerlendirilir. Sonrasında değişik açılardan kulak resimleri çekilir ve birlikte analiz edilir. Daha önce yapılmış olan hastaların örnek resimleri gösterilir. Son olarak süreç hakkında size bilgi verilir.

Kepçe Kulak Ameliyatının Riski Var mıdır?
Genel olarak düşük riskli ameliyat olarak kabul edilir. Görülebilen riskler arasında hematom (cilt altında kanama) enfeksiyondur. Alınacak basit tedbirler ile neredeyse hiçbir hastamda bu risklerle karşılaşmıyorum.Uzun vade de görülebilen risklerin başında kulağın tekrar açılanması görülebilir. Uygun cerrahi teknik seçinlerinde bu risklerde yok denecek kadar azalmıştır.

Nasıl Yapıyorum
Küçük çocuklarda daima genel anestezi ile yapılırken yetişkinlerde lokal anestezi ile de yapılabilir. Ortalama bir saat sürer. Ameliyat kulak arkasından yapılan bir kesi ile yapılır. Bu sayede kulağın önde görünen yerlerinde kesi ve dikiş izi olmaz. Bu kesiden ihtiyaca göre kıkırdak ve cilt çıkarılır ya da sadece kulak geriye doğru yatırılarak dikilir ve ameliyat tamamlanır.

Otoplasti ameliyatı ile sadece kulak açısı düzeltilmez. İhtiyaç durumunda kulak boyutu kısaltılabilir, iki kulak arasındaki boyutsal asimetriler düzeltilebilir ve aynı zamanda kulak memesi estetiği de yapılabilmektedir.

Ameliyat Sonrası iyileşme süreci
Genelde ameliyat günü hastamı taburcu ediyorum. Enfeksiyon riskine karşı antibiyotik almasını öneriyorum. Lokal anestezinin etkisi geçince çok hafif ağrı sızı olabilir. Bu nedenle basit bir ağrı kesici öneriyorum. Sargıyı genellikle üçüncü gün açıyorum. Genelde kesiler için eriyen dikiş kullandığım için dikiş alınması gerekmektedir. Sargıdan sonra 10 gün gece ve gündüz, 10 günde sadece geceleri saç bandı takmasını öneriyorum. Fiziksel aktivitelerinden iki hafta uzak durmasını tavsiye ediyorum. Kesi yeri kulak arkasında olduğu için görünen bir yara izi olmaz. Kulakta hafif şişlik ve morluk olabilir. Bu durum birkaç günde düzelir. 2-4 ay  kulağınızı travmalara karşı korumanız önerilir. Kulak estetiği, genel olarak sonucu başarılı ve kalıcı olan ameliyatlardır.

ONLINE MUAYENE

Sağlığınızı İhmal Etmeyin, Op. Dr. Hasan Hüseyin Arslan ve ekibi Online olarak Bir Telefon Kadar Yakınınızdayız.

Deneyimli ve Uzman Hekimleriyle Görüntülü Online Görüşün…

İLETİŞİME GEÇİN

Gönder

KLİNİĞİMİZ

Meşrutiyet Mah. Rumeli Cad. No: 22 Kat.1 Nişantaşı - Şişli / İstanbul