×
Open Menu
turkish english Arabic Spain French

Burun Eti Büyümesi (Konka Hipertrofisi)

Burun boşluğu içinde halk arasında burun eti olarakta bilinen alt, orta ve üst olmak üzere üç adet konka adı verilen yapılar bulunur. 
 
Yapısında yoğun miktarda kan damarı bulunan konkaların esas görevi solunum havasını ısıtmak, nemlendirmek ve filtre etmektir. Böylece akciğerleri vücut için en ideal hava gönderilmiş olur. Konkaların hacimleri sabit değildir. Gün içerisinde belli bir sirküler ritm içinde fizyolojik olarak hacimleri değiştiği gibi havanın ısısı, nemi, hormonal değişiklikler, stres, vücut faaliyetleri gibi bir çok faktöre bağlı olarak da değişebilir. 
 
Konka hipertrofisi
Konkalarda özellikle de alt konka da hava yolunu tıkayacak şekilde büyümeler görülebilir. Konka hipertrofisi olarak adlandırılan bu durumda burun tıkanıklıkları görülür. Bazen bu duruma burun eğriliği dede eşlik eder ve burun tıkanıklığı aşikar hale gelebilir. 
Konka hipertrofisinin en sık nedeni alerjidir.Ayrıca sinüzit, sigara, kimyasal gazların solunması, hava kirliliği, burun eğriliği, bazı ilaçlar da konka büyümesine neden olabilir. 
 
Tedavi
Konka büyümelerinde tedavi ilaç tedavisi ve cerrahi tedavi olarak ikiye ayrılır. İlk tedavi seçeneği her zamanki gibi ilaç tedavisidir. Burada en çok tercih edilen ilaçlar;
 
• Dekonjestanlar: Konka içindeki damarları büzerek konkanın küçülmesini sağlarlar. Uzun süreli kullanımları sakıncalıdır. 
• Antihistaminikler; Özellikle alerjiye bağlı konka hipertrofisinde tercih edilir
• Kortizonlu burun spreyleri gene alerjik rinit ve diğer rinit türlerinde sık kullanılır.
• Tuzlu karbonatlı sıvılarla burun lavajı kısa süreli de olsa konka küçülmesine katkı sağlar
 
Burada bilinmesi gereken önemli bir nokta; burun açıcı spreylerin kullanımı ile ilgilidir. Bu spreyler kısa sürede konkaların küçülmesini sağlar ve burun tıkanıklığını giderir. Ancak bu spreylerin uzun süreli kullanımında tam tersi etki ile konkalarda kalıcı büyümeler ve ilaca bağımlılık oluşabilir. 
 
Konka büyümesinin cerrahi tedavisinde büyümüş konka küçültülür. Bu küçültme işlemi birkaç farklı yöntemle yapılabilir;
 
• Radyofrekans cerrahisi
• Cerrahi küçültme
• Mikrodebrider ile küçültme
• Koterizasyon
• Laser ile küçültme
 
Konkaların çok fazla küçültülmeleri veya tamamen alınmaları doğru bir işlem değildir. Çünkü konkalar yaptıkları görevler itibari ile burun boşluğu için çok önemli görevleri vardır

ONLINE MUAYENE

Sağlığınızı İhmal Etmeyin, Op. Dr. Hasan Hüseyin Arslan ve ekibi Online olarak Bir Telefon Kadar Yakınınızdayız.

Deneyimli ve Uzman Hekimleriyle Görüntülü Online Görüşün…

İLETİŞİME GEÇİN

Gönder

KLİNİĞİMİZ

Meşrutiyet Mah. Rumeli Cad. No: 22 Kat.1 Nişantaşı - Şişli / İstanbul