×
Open Menu
turkish english Arabic Spain French

Ses Kalınlaştırma

SES ESTETİĞİ
Ses, toplum içinde insanlar arasında kullanılan en önemli iletişim aracımız. Aslında bir anlamda sesimiz bizim kimliğimizdir. Sosyal hayatımızda, iş hayatımızda duygusal hayatımızda son derece önemli bir rol oynar. Sesimizle kendimizi ifade ediyoruz, duygularımızı ifade ediyoruz, sesimizle para kazanıyoruz. Bu nedenle sesimiz çok önemli bir fonksiyonumuzdur. Ses hayatımızda bu kadar önemli iken, sesimizin kişinin cinsiyetiyle, yaşıyla, fiziki görünümüyle ve sosyal statüsüyle uyumlu olması gerekir.   

Uyumsuzluk durumunda sesin kişinin cinsiyetine, yaşına, yapısına uygun hale getirilmesi için yapılan işlemlere ses estetiği denilir. Ses estetiğinde amaç duysal güzelliği, yani karşıdaki birine daha güzel bir ses duyurmayı sağlamaktır. Sesimizi daha estetik ve uyumlu hale getirmeyi amaç edinen ses estetiği son yıllarda çok tercih edilen bir işlemdir. İlk başlarda sadece ses telleri üzerinde bir hasar oluştuğunda ya da bir lezyon geliştiğinde başvurulan ses tedavileri, artık sesinden memnun olmayan sağlıklı kişiler tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir. 

Bu anlamda yaptığımız iki tür ses estetiği operasyonu vardır. Bunlar, ses inceltme ve ses kalınlaştırma işlemleri. 

SES ESTETİĞİ NEDİR?
Sesin incelik ve kalınlık algısını oluşturan temel öge sesin frekansıdır. Yani ses tellerinin ses üretimi esnasında oluşturduğu titreşim sayısıdır. Solunum esnasında akciğerlere alınan havanın üflenmesi esnasında gırtlak bölgesinde ses tellerinde titreşim olur. Bu titreşim kişinin ham sesinin oluşmasını sağlar. Genellikle ses telleri erkeklerde saniyede 100-150, kadınlarda 200-250, bebeklerde ise ortalama 400 kez titreşir. Buna göre sağlıklı bir erkekte ses frekansının ortalama 120 Hz’in altında, kadında ise 150 Hz’in üstünde olması gerekir.  Ses frekansı yükseldikçe ses incelir, frekans düştükçe ses kalınlaşır.

SES KALINLAŞTIRMA AMELİYATI NEDİR
Ses kalınlaştırma ameliyatı, ergenlikten sonra hala eski ine sesini kullanmaya devam eden ve ince sahip olmaları nedeni ile psikolojik olarak etkilenen erkekler, geçirilen bir ses teli travması sonrası gelişen ince sese sahip olanlar, doğuştan ses teli oluğu (sulcus vocalis) sorunu olan kişiler çoğunlukla bu ameliyatı talep etmektedirler.

Ağız içinden ya da boyun ön kısmından yapılan küçük müdahaleler ile ses tellerini kısaltarak ve gerginliğini azaltarak sesin kalınlaştırılması mümkündür.

Ergenlikle beraber büyüme ve hormonların etkisiyle sesin perde ve kalitesi değişmeye başlar. Erkeklerde bu değişiklikler çok daha belirgindir. Bazen erkeklerde bu dönemlerde perde ve ses kırılmaları ve ses kısıklığı gibi problemleri görülebilir. Gırtlak yapısında bir sorun olmamasına rağmen ses kullanıma bağlı olarak kalınlaşmayıp ince kalabilir. Mutasyonel falsetto ( puberfoni)  olarak adlandırılan bu problemde cerrahi müdahaleden ziyade 30-40 dakikalık bir ses terapisi ile iyileşme sağlanır.

SES KALINLAŞTIRMA AMELİYATLARI NASIL YAPILIR?
Ses kalınlaştırma ameliyatları, ses frekansını azaltmak yoluyla sesin kalınlaşmasını sağlayan ameliyatlardır.
Bu ameliyatlar birkaç farklı teknikte yapılabilmektedir. En yaygın olarak kullanılan ve benimde tercih ettiğim teknik Tip 3Tiroplastidir (Relaksasyon tekniği). Lokal anestezi altına yapılan bu ameliyatta kişi herhangi bir ağrı duymadığı gibi işlem esnasında yeni sesini duyma ve isteğine göre ayarlama şansına sahiptir. Boyun ön alt bölümüne yapılan küçük bir kesi ile tiroid kıkırdaklarına ulaşılır. Tiroid kıkırdaklar içe doğru yer değiştirilerek ses tellerinin gerginliği azaltılır ve sesin kalınlaşması sağlanır. 

SES KALINLAŞTIRMA AMELİYATI SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
 Ses kalınlaştırma ameliyatlarından sonra hasta aynı gün taburcu olmaktadır. Ağrı sızının çok olmadığı bu işlemden sonra bir haftalık ses istirahati yapmak gerekir. Sesin tam oturması için genelde 4-6 aylık bir süre gerekir. Bu süre içinde yapılacak ses terapisi iyileşme sürecine ciddi katkı sağlayacaktır.

ONLINE MUAYENE

Sağlığınızı İhmal Etmeyin, Op. Dr. Hasan Hüseyin Arslan ve ekibi Online olarak Bir Telefon Kadar Yakınınızdayız.

Deneyimli ve Uzman Hekimleriyle Görüntülü Online Görüşün…

İLETİŞİME GEÇİN

Gönder

KLİNİĞİMİZ

Meşrutiyet Mah. Rumeli Cad. No: 22 Kat.1 Nişantaşı - Şişli / İstanbul