×
Open Menu
turkish english Arabic Spain French

Kulak Tıkanıklığı

Kulak tıkanıklığı, işitme yetisini önemli ölçüde azaltan, bireylerin günlük hayatında çok sık  karşılaştığı bir durumdur. Kişinin yaşam kalitesini ciddi şekilde etkileyen kulak tıkanıklığı, çoğunlukla kısa süre içinde kendiliğinden düzelme eğilimindedir. Ancak, bir haftadan fazla süren kulak tıkanıklığı önemli hastalıkların habercisi olabilir.
 
Kulak tıkanıklığı nedir?
Kulakta basınç, dolgunluk hissi ve  işitme kaybı olarak tanımlanabilir. Çoğunlukla tek kulakta görülse de iki kulakta da görülebilir. İşitme kaybı dış ortamdan gelen ses dalgalarının iç kulağa düzgün bir şekilde iletilmemesinden kaynaklanır. Dış kulaktan iç kulağa kadar olan kanalda herhangi bir fonksiyon bozukluğunun olması, kulak tıkanıklığına neden olur. 
 
Kulak tıkanıklığının Nedenleri Nelerdir?
Dış kulak, orta kulak veya iç kulağın herhangi birinde görülen fonksiyon bozuklukları kulak tıkanıklığına yol açabilir. Bunun dışında uçak yolculuğu, kulağa yabancı cisim kaçması, alerjiler ve üst solunum yolu enfeksiyonları da kulak tıkanıklığına neden olabilir. 
 
Kulak tıkanıklığının en yaygın görülen nedenleri şunlardır:
 
• Kulak kiri (Buşon)
• Kulakta yabancı cisim,
• Uçak yolculuğu, barotravma (Östaki borusu fonksiyon bozukluğu)
• Kulak zarı yırtığı yada kireçlenmesi
• Allerji 
• Üst solunum yolu enfeksiyonları
• Nazofarenks tümörleri
 
Kulak Tıkanıklığının Belirtileri Nelerdir?
Kulak tıkanıklığının belirtileri, tıkanmaya neden olan faktörlere bağlı olarak değişiklik göstermekle birlikte en yaygın görülen belirtiler şunlardır;
 
• Değişik şiddette görülebilen işitme kaybı
• Kulakta dolgunluk, çınlama, uğultu
• Baş dönmesi (vertigo), denge bozukluğu
• Kulak akıntısı, kulak ağrısı
 
Kulak Tıkanıklığı Tanısı Nasıl Konur?
Kulak tıkanıklığının tanısı, hastanın ayrıntılı öyküsünün alınması, muayenesi gerekli durumlarda işitme testi ve görüntüleme yöntemleri ile konur. 
 
Kulak Tıkanıklığının Tedavisi
Kulak tıkanıklığının tedavisi sebebe göre planlanır. Hafif kulak tıkanıklıkları çoğunlukla kendi kendine düzelir. Uçak yolculuğuna sonrası görülen ve çoğunlukla östaki Tüpü Fonksiyon bozukluğu olan durumlarda, yapılacak Valsalva Manevrası (nefes aldıktan sonra burun delikleri ve ağzı kapatarak nefesi vermeye çalışmak), sakız çiğnemek, esnemek, gibi egzersizler tıkanıklığı düzeltebilir. Kulak kiri için kulak kiri yumuşatıcı damla kullanılabilir. Dış kulak yoluna su kaçması sonucu oluşan tıkanmalarda baş yana doğru eğilerek kulak kepçesi hareket ettirilebilir.
 
Ancak, uzun süren, kendiliğinden düzelmeyen kulak tıkanıklığına ağrı, akıntı, denge bozukluğu gibi durumlar eşlik ediyorsa, ve hastanın kendisinin düzeltemediği kulak tıkanıklıklarında mutlaka bir kulak Burun Boğaz hekimine müracat etmesi önemlidir.

ONLINE MUAYENE

Sağlığınızı İhmal Etmeyin, Op. Dr. Hasan Hüseyin Arslan ve ekibi Online olarak Bir Telefon Kadar Yakınınızdayız.

Deneyimli ve Uzman Hekimleriyle Görüntülü Online Görüşün…

İLETİŞİME GEÇİN

Gönder

KLİNİĞİMİZ

Meşrutiyet Mah. Rumeli Cad. No: 22 Kat.1 Nişantaşı - Şişli / İstanbul