×
Open Menu
turkish english Arabic Spain French

Burun Polibi (Nazal polip)

Nazal polip, burun ve sinüs boşluklarında oluşan doku büyümesidir. İyi huylu doku büyümesi olmakla birlikte zamanla büyüme devam ederek tüm burun ve sinüsleri doldurarak ciddi problemlere sebep olabilmektedir. Burun tıkanıklığı, baş ağrısı, yoğun geniz akıntısı, enfeksiyon, orta kulak problemleri koku problemlerine neden olabilmektedir. NNazal poliplerin neden oluştuğu tam olarak bilinmemekte olup kronik inflamasyon, alerji ve enfeksiyona bağlı olabileceği düşünülmektedir. 
 
Nazal polip belirtileri
Doğrudan yada dolaylı olarak birçok belirtilere neden olabilirler. En sık görülen belirtiler şunlardır;
 
• Burun tıkanıklığı
• Sinüzit ve orta kulak hastalıkları
• Geniz akıntısı
• Koku ve tat bozuklukları
 
Tanı
Nazal polipler endoskopik nazal muayene ile rahatlıkla tanınırlar. Hastalığın yaygınlığı konusunda bilgi dinmek için paranazal sinüs Tomografisi ile detaylı görüntülemeye ihtiyaç vardır.
 
Tedavi
Nazal poliplerin tedavisinde günümüzde ilk tercih kortizondur. Hastalığın yaygınlığı ve şikayetlerin yoğunluğuna göre kortizon enjeksiyon şeklinde, ağızdan ya da burun spreyi şeklinde uygulanabilir. 
 
Bu tedavilerden yeterince fayda görmeyen yada nazal polip miktarının azaltılarak ilacın daha etkin kullanılması gereken durumlarda cerrahi tedavi tercih edilmektedir. Endoskopik Sinüs Cerrahisi yöntemi ile burun ve sinüs boşluklarındaki polip dokuları temizlenir. Başarılı bir tedavi ile hastalık yok edilse ve hasta rahatlasa da unutulmamalıdır ki nazal polip her zaman tekrarlamaya meyilli bir hastalıktır.

ONLINE MUAYENE

Sağlığınızı İhmal Etmeyin, Op. Dr. Hasan Hüseyin Arslan ve ekibi Online olarak Bir Telefon Kadar Yakınınızdayız.

Deneyimli ve Uzman Hekimleriyle Görüntülü Online Görüşün…

İLETİŞİME GEÇİN

Gönder

KLİNİĞİMİZ

Meşrutiyet Mah. Rumeli Cad. No: 22 Kat.1 Nişantaşı - Şişli / İstanbul