×
Open Menu
turkish english Arabic Spain French

Burun Tıkanıklığı (Septum Deviasyonu)

Nazal Septum Deviasyonu
Burun boşluğunu ortadan ikiye ayıran duvara nazal septum denir. Septumun öndeki kısmı kıkırdaktan, arka kısmı kemikten oluşmaktadır. Burun boşluğunun tam ortasında olması gereken bu nazal septumun herhangi bir tarafa doğru eğilmesi ve o tarafta burun tıkanıklıklarına neden olmasına nazal septum deviasyonu denir. Bu eğriliğin nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte çeşitli nedenler öne sürülmüştür. Çocukluk çağı yada gelişme dönemindeki düşme, çarpma, darbe alma gibi nedenlerle olabildiği düşünülmektedir. 

Belirtileri nelerdir?
En önemli belirtisi burun tıkanıklığıdır. Tıkanıklık sürekli olabileceği gibi ara ara da olabilmektedir. Ayrıca sık sık tekrarlayan sinüzite, burun kanamalarına horlama ve uyku apnesine de neden olabilmektedir. 
Hafif eğrilikler her zaman belirti vermezken soğuk algınlığı alerji gibi durmlarda mukozada meydana gelen ödem durumlarında belirgin hale gelebilirler.

Tanı
Yapılan endoskopik burun muayenesinde tanı rahatlıkla konabilmektedir.septumun daha gerisindeki problemleri saptamak için nadiren Bilgisayarlı Sinüs tomografisine iftiyaç duyulur

Tedavi
Her septum deviasyonunun tedavi edilmesi gerekmektedir. Burun tıkanıklığı yada diğer belirtilere neden oluyorsa o zaman tedavi gerekir. Çünkü toplumda bireylarin yaklaşık %80’inde septum deviasyonu vardır. Bu nedenle sadece semptomatik olanlara tedavi uygulanır. Burada tercih edilecek tedavi yöntemi cerrahi tedavidir. Bu işlemle eğri olan kısım çıkarılarak burun tıkanıklığı giderilir.

ONLINE MUAYENE

Sağlığınızı İhmal Etmeyin, Op. Dr. Hasan Hüseyin Arslan ve ekibi Online olarak Bir Telefon Kadar Yakınınızdayız.

Deneyimli ve Uzman Hekimleriyle Görüntülü Online Görüşün…

İLETİŞİME GEÇİN

Gönder

KLİNİĞİMİZ

Meşrutiyet Mah. Rumeli Cad. No: 22 Kat.1 Nişantaşı - Şişli / İstanbul