×
Open Menu
turkish english Arabic Spain French

Orta Kulakta Sıvı Toplanması

Orta kulakta sıvı toplanması çoğunlukla östaki tüpünün yetersiz çalışmasına ve yeterli tedavi edilmemiş orta kulak iltihaplarına bağlıdır. Geniz eti ve bademcik büyüklüğü, sigaraya maruziyet, hava kirliliği, alerji sebep olan diğer faktörler arasındadır. İlaç tedavisine rağmen üç aydan uzun süre orta kulakta sıvı toplanması, işitme kaybı, kulak zarı yırtığı, orta kulaktaki kemikçiklerde erime ve akıntılı kronik orta kulak iltihabı gibi ciddi problemlere neden olabileceğinden ameliyatla tedavi edilmelidir.

Belirtiler
Belirtiler genellikle silik ve sessizdir. Küçük çocukların sürekli elini kulağına götürmesi, işitme kaybı nedeni ile çocukların televizyonu yüksek sesle dinlemesi yada sesli komutlara cevap vermemesi ebeveynlerin dikkatini çeker. Okulda öğretmenin çocuğun dikkat eksikliği olduğunu söylemesi  işitme kaybını akla getirmelidir.

Tanı
Otoskopik muayene de kulak zarının şeffaflığını kaybetmesi, bazen kulak zarı arkasında sıvı ve hava kabarcıklarının görülmesi tanıda önemli bulgulardandır.hastalığın şiddetini saptamak için timpanogram dediğimiz testler yardımcı olmaktadır. 
 
Tedavi
Tedavide ilk aşamada ilaç tedavisi ve bazı önleyici tedbirler ile çocuk bir süre takip edilir. Bu takip esnasında çoğunlukla düzelme görülmektedir. 
Tedaviye ve tedbirlere rağmen sıvı birikimi düzelmez ya da artmaya devam ederse orta kulaktaki sıvıyı boşaltmak ve orta kulağın havalanmasını sağlamak için kulak zarına tüp takılması gerekmektedir.

ONLINE MUAYENE

Sağlığınızı İhmal Etmeyin, Op. Dr. Hasan Hüseyin Arslan ve ekibi Online olarak Bir Telefon Kadar Yakınınızdayız.

Deneyimli ve Uzman Hekimleriyle Görüntülü Online Görüşün…

İLETİŞİME GEÇİN

Gönder

KLİNİĞİMİZ

Meşrutiyet Mah. Rumeli Cad. No: 22 Kat.1 Nişantaşı - Şişli / İstanbul