×
Open Menu
turkish english Arabic Spain French

Kulak Zarı Yırtığı

Kulak Zarı Deliği
Dış kulak kanalının en derin bölümünde dış kulak ile orta kulağı birbirinden ayıran kulak zarı bulunur. Kulak zarı, ses dalgaları geldiğinde titreşen ince bir yapıdır ve arkasında orta kulak boşluğu bulunur.
Kulak zarı enfeksiyon, travma, östaki tüpü fonksiyon bozukluğu, tümör gibi nedenlerle delinebilir. 
 
Travmaya bağlı kulak zarı yırtıklarında en çok karşımıza çıkan sebepler: Dış kulak kanalının basıncını artıran darbe, trafik kazaları, patlamalar, pamuklu çubuk, kürdan, tığ gibi cisimlerle kulağı kaşıma, sıcak su ya da asit gibi sıvılara maruziyet, ateşli silah yaralanması, sualtına dalış yada uçuş esnasında oluşan barotravma gibi durumlarda kulak zarı delinebilir.
 
Akut ve ya Kronik orta kulak enfeksiyonlarında kulak zarı  kulak zarı delinmeleri çok sık görülür. 
 
Kulak zarı Yırtığının belirtileri
• En sık görülen bulgu işitme kaybıdır. İşitme kaybının şiddeti kulak zarındaki deliğin büyüklüğü ile doğru orantılı olarak değişir. Delik büyüdükçe işitme kaybı da artar. 
• Diğer bir bulguda kulakta çınlama ve uğultudur. Bazen hastalar rüzgarlı havalarda kulakta rüzgar sesine benzer uğultu işittiklerini belirtirler.
• Kulak zarı deliğinde orta kulakta sık enfeksiyon olur. Kulak zarının görevi sadece işitmeye olan katkısı değildir. Aynı zamanda dış kulak kanalı ile orta kulak boşluğu arasında bariyer görevi görerek bakteri, mantar virüs gibi mikroorganizmaların orta kulağa geçmesini ve dolayısıyla enfeksiyon gelişmesini önler.
• Kulak zarı deliği olan bazı hastalarda baş dönmesi ve denge bozukluğu gibi problemlerde görülebilir.  
 
Tedavi
Yeni oluşan kulak zarı yırtığı çoğunlukla birkaç hafta ya da  birkaç ay içinde kendiliğinden iyileşir. Bu iyileşme süresi içinde kulağa su kaçırılmamalı ve travmalardan korunması gerekir. 
Uzun süredir olan ve kendiliğinden iyileşmeyen kulak zarı deliğinin tedavisinde cerrahi olarak deliğin tamir edilmesi gerekmektedir. 
 
Tedavideki amaç delik olan kulak zarının tamir ederek hem işitmenin düzeltilmesi hem de olası enfeksiyonların oluşması engellemektir. 
 
Kulak zarının cerrahi olarak onarılması ameliyatına operasyonuna Miringoplasti denir. Buradaki temel prensip deliğin bir doku yaması ile onarılması.  Bu yama doku olarak genellikle hastanın kendisinden aldığımız kas kılıfı, kıkırdak kılıfı yada kıkırdağın kendisi gibi dokular kullanılmaktadır. İşlemden iki üç hafta sonra delik kapanırken işitme 2-3 ay içinde normale döner. Ameliyatın başarı oranı deliğin büyüklüğü ve yerine göre değişmekle birlikte genelde %90 üzerinde başarı sağlanmaktadır. Başarısız ameliyatlarda işlem tekrarlanabilir. 

ONLINE MUAYENE

Sağlığınızı İhmal Etmeyin, Op. Dr. Hasan Hüseyin Arslan ve ekibi Online olarak Bir Telefon Kadar Yakınınızdayız.

Deneyimli ve Uzman Hekimleriyle Görüntülü Online Görüşün…

İLETİŞİME GEÇİN

Gönder

KLİNİĞİMİZ

Meşrutiyet Mah. Rumeli Cad. No: 22 Kat.1 Nişantaşı - Şişli / İstanbul